Plavecký a krajinársky kurz v Chorvátsku

02.07.2018 07:46

CHORVÁTSKO 2018

V dňoch 15. – 23. júna sme sa my, žiaci prvého a druhého ročníka, zúčastnili plaveckého a krajinárskeho kurzu v Chorvátsku.

Kurz začal dlhou 16-hodinovou cestou autobusom. Krásne výhľady a dobrá nálada kompenzovali negatívne pocity z únavného sedenia. Konečne sme sa dostavili do letného raja MAKARSKA. Ubytovanie bolo veľmi príjemné. Prvé 2 dni – sobota a nedeľa, boli voľnejšie, mali sme dovolené vychádzky, vyskúšali sme teplotu chorvátskeho mora a taktiež sme neodolali miestnemu ovociu a zmrzline.

Od pondelka nás čakalo mnoho zaujímavých činností. Prestávky sme vypĺňali stretávaním sa v jedálni, kde nás obsluhoval milý a mladý personál kuchárov a čašníčok, ktorý sa počas celého týždňa snažil, aby nám  strava chutila.

Učitelia boli k nám tolerantní a snažili sa, aby bol každý z nás spokojný a strávil príjemný čas. Počas tohto týždňa sme zažili obrovské množstvo zábavy, no samozrejme, aj sme si zamakali.  V bazéne nás pán učiteľ Lojek a pani učiteľka Dominiková nám pomohli zvládnuť techniku plávania.

Pod vedením pani učiteľky Hončárovej,  Kotorovej a pána učiteľa Matavu pracovali fotografi a propagační výtvarníci. Fotografi sa počas vyučovania, ale aj každú voľnú chvíľu, pokúšali o nejaký zaujímavý záber a propagační zase o zachytenie zaujímavých prírodných foriem –  hlavne mora, hôr a architektúry. Využívali sme hlavne uhlík, akryl, suchý pastel a sčasti aj vodové farby. Na pláži sme vytvorili špirálu z kameňov ako land art.

Zapojili sme sa tiež do tvorby reklamy formou fotografie na ponožky pre firmu Tatrasvit. Večer sme si prezerali naše výtvarné a fotografické práce, miestami sme sa aj zasmiali.

V stredu večer nás čakala zaujímavá úloha. Všetci sme si pomaľovali tváre, telo, upravili si vlasy a oblečenie, aby každý vyzeral svojím spôsobom kreatívne a šialene. Pomaľovaní, prestrojení a spievajúci sme sa vydali na promenádu. Cieľom bolo vytvoriť výtvarnú akciu, tzv. performance.

Okoloidúci – starí, mladí aj deti, sa zabávali s nami. Akciu sme zdokumentovali fotograficky aj videom. Zažili sme tiež prekrásny východ slnka a ranný beh s pánom učiteľom Matavom.

Sobota bola naším posledným dňom, vtedy sme mali naplánovaný krásny výlet loďou na ostrov Brač do malého mestečka Bol. Na ostrov sme sa plavili približne dve hodiny. Myslím že pre každého to bol neskutočný zážitok. Čisté more, číra obloha, pestré farby skál či zelene a príjemný vietor s ostrými lúčmi veľkého slnka. Na ostrove sme mali rozchod. Každý sa vydal svojou cestou, niekto obdivovať miestne pamiatky, iní doplniť energiu stravou, ďalší sa prešli po dlhej promenáde až k pláži. Na spiatočnej ceste nás čakal výborný obed - ryba so šalátom. S plným žalúdkom sme sa vydali na cestu späť. Cesta bola príjemná, vietor sa ustálil, a tak bolo na palube príjemnejšie.

Počasie počas celého týždňa bolo krásne, vyše 30 stupňov každý deň. Iba posledný deň pred odchodom nám začalo pršať, silná subtropická búrka s vetrom. Pri kufroch nás už čakala pizza, ktorú nám zabezpečili učitelia. Sýti sme sa vydali sa na cestu.

Domov všetci došli v poriadku. Myslím, že tento plavecký a krajinársky kurz dal každému niečo. Všetci sme si to užili. Súčasne to bola pre nás skúsenosť a krásne dobrodružstvo, keďže poniektorí more navštívili prvýkrát. Všetko vyšlo, tak ako malo. Veľká vďaka patrí  pedagogickému zboru za ich trpezlivosť a ochotu. Ďakujeme!

 Viktória Jefanovová, II.A

 

Vo štvrtok 21.6. večer to v uliciach Makarskej doslova vrelo. Veselá vrava a spev rozjasnili tváre turistov, ale aj domácich. Na podnet pani učiteľky Hončárovej sme sa rozhodli, že atmosféru na pobreží trochu rozprúdime  performance pochodom. Tento sa časom zmenil na happening, pretože sme do akcie zapojili aj divákov. Tí reagovali mávaním, pozdravmi, bubnovaním na náš bubon, ktorý vyrobil žiak Marek Zahurák. Naše tváre a telá zdobil Bodyart a netradičné kostýmy. Zábava, prekvapenie, smiech a spev vibrovali v ovzduší, rovnako ako naša radosť z rozdávania dobrej nálady. Celkový obraz o tejto akcii doplní naša fotogaléria, video z pochodu na YouTube a báseň, ktorú napísala p. učiteľka Hončárová.

 
 

Mgr. Lena Hončárová

 

Iskry smiechu podpaľujú mesto

morské vlny berú 

z tváre chmáre
Pome! Pome!
Presto!
Presto!

Explózia farieb na telách
ulicami s lúčmi slnka
prediera sa spev
úsmevy v rytme hudby
tancujú si na perách
zabudnutý
zostal kdesi každý hnev

Starostí
- tých bolo dosť
čistú radosť rozdáme vám teraz zdarma
B l á z n o v s t v á
sú to čo chceme
svet je krásny
- my to vieme
dávať r a d o s ť
- to je naša karma

Smej sa s nami na ten život krátky
radosti len povedz áno
daruj aj ty úsmev sladký
večer
cez deň
a aj ráno.Makarska -  práce odboru PV
...fotogaléria...


Makarska - Landart
...fotogaléria...
 


Makarska - Performance
...fotogaléria...


Makarska - Ponožky Tatradesign 2018
...fotogaléria...
 


Makarska - práce FD
...fotogaléria...
 


Makarska - reportáž
...fotogaléria...